IV Jarmark Świąteczny w Dobczycach

Czwarty Jarmark Świąteczny w Dobczycach za nami. Wprawdzie pogoda pokrzyżowała nam wieczorne plany – m.in. ostatnie losowanie choinek, ale atmosfera jak co roku – wspaniała. Dziękujemy wszystkim, którzy mimo chłodu i deszczu przyszli na Mały Rynek i uczestniczyli w spotkaniu z rękodziełem. Dziękujemy uczestnikom naszych konkursów: na List do św. Mikołaja i Rodzinnego kolędowania. Listy były naprawdę ciekawe i twórcze, a nasze śpiewające rodziny przygotowały wspaniały repertuar.

W konkursie na List do św. Mikołaja ocenialiśmy prace w czterech kategoriach wiekowych. Wśród przedszkolaków pierwsze miejsce zajęli: Tomasz Serafin i Maciej Wania. Drugie – Kasia Węgrzyn. Wyróżnienia otrzymali Łukasz Matuła, Ariela Wyroba, Dawid Maniecki. W kat. szkół Podstawowych, kl. I-III pierwsze miejsce zajęła Gabrysia Masełko, wyróżnienia otrzymali: Filip Szawara, Alicja Byrtek. Wśród klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Węgrzyn, drugie – Mikołaj Puchała. Wśród gimnazjalistów – pierwsze miejsce otrzymała Zuzanna Salawa.
Do konkursu Rodzinnego kolędowania zgłosiło się dwanaście grup – wystąpiło jedenaście. Jury, w którym zasiadali: Halina Adamska-Jędrzejczyk, wiceburmistrz Dobczyc, Józef Maniecki – kapelmistrz Orkiestry Dętej z Dobczyc oraz Zbigniew Dudzik – muzyk, przyjaciel Stowarzyszenia KAT Dobczyce oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół w Dobczycach, zadecydowało że wśród najmłodszych uczestników – przedszkolaków, wszystkie grupy zasługują na pierwsze miejsca. A były to dwie grupy z Oddziału Przedszkolnego z Brzączowic pod opieką Brygidy Żak; grupa Sopelki pod opieką Renaty Łukasik i grupa Kolędników pod opieką Agnieszki Stasik – obie z Przedszkola nr 1 w Dobczycach oraz grupa Krasnale z Przedszkola Samorządowego nr 3 z Dobczyc pod opieką Jadwigi Daniek-Salawy.
W kategorii starszych wykonawców pierwsze miejsce zdobyła Rodzina Skórów, drugie – Rodzina Murzynów, trzecie – ex aequo: Rodzina Kudlików i Schola z Brzączowic. Wyróżnienia przyznano Ratownikom z Zespołu Szkół i Przyjaciołom z kl. VI z SP w Brzączowicach. Dodatkowo decyzją publiczności, nagrodę w ich głosowaniu otrzymała grupa Kolędników z PS nr 1 z Dobczyc.
W trakcie obrad komisji, dla wspaniałej publiczności, której nie straszny był wiatr i ziąb, zaśpiewali wokaliści z Sekcji Wokalnej MGOKiS. Do występu przygotowała swoich podopiecznych Beata Czajka-Rolińska, której dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tej części programu artystycznego.
Nie zabrakło ubierania choinki, św. Mikołaja, którego wizyta możliwa była dzięki uprzejmości ks. proboszcza Leszka Babickiego z parafii w Brzączowicach i drugiego już, ale powoli zamieniającego się w tradycję jarmarkową, Biegu Józefów, który zorganizował Dobczycki Klub Biegacza.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami na Małym Rynku: dziękujemy wspaniałym wystawcom, którzy dzielnie stawiali czoło pogodzie. Dziękujemy fundatorom nagród w konkursach: Firmie Axel Malina, Kolorowemu Zwierzyńcowi Kasi Katarzyny Pitali, Dorocie Stojowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, Starostwu Powiatowemu, wiceburmistrz Halinie Adamskiej-Jędrzejczyk, firmie Złoty Kłos, Femisferze.
Dziękujemy naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu z Dobczyc, firmie Elster, firmie Elkal, firmie Fotocolor, Rucoli Caffe. Serdeczne podziękowania dla fundatorów choinek, które losowaliśmy wśród mieszkańców, i które były nagrodami dla przedszkolaków: firmie ArtOgród Roberta Cieleckiego z Dobczyc i Szkółce Drzew i Krzewów państwa Piwowarskich z Kornatki. Dziękujemy druhom z OSP Dobczyce, którzy czuwali nad bezpieczeństwem na Jarmarku; Rafałowi Wiekierakowi, dzięki któremu mogliśmy przystroić Mały Rynek; Marcinowi Korbasowi, który wcielił się w rolę św. Mikołaja, Zespołowi Szkół z Dobczyc za wypożyczenie ławek i krzeseł oraz panu Janowi Lichoniowi za wypożyczenie oświetlenia.
Serdeczne podziękowania dla naszych partnerów, którzy bardzo pomogli nam przy organizacji tegorocznego Jarmarku. To Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu z Dobczyc, Gmina Raciechowice.
Zdjęcia: Paweł Stożek