Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2015

Kolorowy korowód przeszedł ulicami Dobczyc 8 lipca – w taki sposób nasza gmina rozpoczęła dwudniowe święto z Folklorem, które odbywało się w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2015. Festiwal w Małopolsce trwał od 2 do 10 lipca.

Z propozycją, aby Dobczyce były jednym z przystanków II edycji Festiwalu, zwrócił się do nas Piotr Szewczyk – pomysłodawca tejże imprezy, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Organizacji imprezy w naszej gminie podjęły się: Gmina Dobczyce, Stowarzyszenie KAT Dobczyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”. Barwny korowód poprowadzili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia z Dobczyc.
Na scenie auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego, zaprezentowało się pięć zagranicznych zespołów, które gościły w Myślenicach w ramach Festiwalu. W pierwszym dniu – w środę 8 lipca, publiczność obejrzała występy zespołów: Jedinstvo z Czarnogóry, Hasder z Cypru, Mishermayl LGS Troupe z Pakistanu, Dong Sing Junior High School, któremu towarzyszył zespół muzyczny Traditional Music Ensemble of Chiayi Neipu Elementary School z Tajwanu oraz gospodarza – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”. Imprezie towarzyszył Jarmark Tradycji i Folkloru.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację imprezy w Dobczycach: Supermarketowi „Jan”, Piekarniom „Dom Chleba” i „Złoty Kłos”, Rucola Caffee, Firmie „Sekret” oraz Lucynie Sławińskiej-Targosz i Danucie Urbanik za wykonanie dekoracji.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem odbyły się po raz drugi. Ich organizatorem są: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” i Myślenickie Towarzystwo Kultury. Festiwal jest finansowany przez samorząd Województwa Małopolskiego oraz Miasto i Gminę Myślenice. Jego realizację wspierają wolontariusze z całej Polski. Patronat nad Festiwalem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Ubiegłoroczna impreza odbywała się w Myślenicach, Miechowie i Wygiełzowie. W tym roku festiwalowe grupy obejrzeli mieszkańcy: Myślenic, Miechowa, Suchej Beskidzkiej, Wadowic, Wolbromia, Andrychowa, Jordanowa, Żmiącej, Nowego Targu, Tarnowa, Dobczyc.