IV Powiatowe Mistrzostwa Robotów

Po raz czwarty w ogóle, a po raz drugi w Dobczycach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Robotów. Do konkurencji na ringach przystąpiły 22. drużyny z: Tokarni, Pcimia, Wiśniowej, Sieprawia, Dobczyc, Kobielnika. Zmaganiom przyglądali się sędziowie – uczniowie Zespołu Szkół w Dobczycach, a sędzią głównym był Andrzej Stawowy. W tym roku na podium stanęły drużyna Pcimia i dwie drużyny z Dobczyc.

W holu dobczyckiego gimnazjum, gdzie odbywały się zawody, królowały w tym roku bordowe koszulki. Jedną z nich założył także burmistrz Paweł Machnicki, który objął zawody honorowym patronatem.
Cieszę się, ze tak liczne grono uczestników do nas przybyło i wierzę, że będzie to fascynująca przygoda – powiedział burmistrz Machnicki. – To, co zdążyłem tutaj zobaczyć, potwierdza, że żyjemy w czasach przełomowych, jeśli chodzi o kwestie technologiczne. Cieszę się, że te technologie będziemy mogli w swoim życiu wykorzystywać. A przed nami jest przyszłość, bo są tutaj dzieci i młodzi ludzie, którzy będą wykorzystywać te zdobycze, aby ułatwiały życie.
Burmistrz zaznaczył, że ma nadzieję, iż ta technologia, która dla najmłodszych uczestników zaczyna się od robotów i walk na ringach, będzie dzisiaj dobrą zabawą, a w przyszłości jej zdobycze będą służyć dobru i nie będą wykorzystywane przeciwko człowiekowi.
Zmagania na czterech ringach budziły wiele emocji, wśród zawodników, kibiców a przede wszystkim wśród rodziców. Ostatecznie w finale znalazły się drużyny z Pcimia i z Dobczyc. Na podium, na najwyższym miejscu, w tym roku stanęła drużyna z Pcimia (Składak), na drugim miejscu – drużyna z Dobczyc z robotem o nazwie Santrobot, na trzecim – również drużyna gospodarzy, twórcy Imprezowego Pikaczu. Na czwartym miejscu turniej zakończył robot Pikaczu z Pcimia.
Zawodnicy, których roboty odpadały na poszczególnych etapach eliminacji, nie mieli powodów do narzekania. Dla nich, dla ich opiekunów oraz wszystkich, którzy przyjechali do Dobczyc na to „robotyczne” święto, przygotowane zostały atrakcje.
Jedną z nich na pewno był Festiwal Mechatroniki, przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół z Dobczyc (technikum mechatroniczne). Na stoiskach można było zobaczyć m.in. słynną już w całym kraju rękę, sterowaną elektronicznie, kopiującą ruchy prawdziwej dłoni.
Urządzenie realizuje wszystkie nasze założenia – mówił Maciej Machnicki, nauczyciel systemów mechatronicznych w ZS. – „Ręka” działa na zasadzie odwzorowania ruchu prawdziwej dłoni, wyposażonej w rękawiczkę sterującą ze specjalistycznymi czujnikami ugięcia oraz przyspieszenia. Całością steruje mikroprocesor, który odbiera sygnały analogowe z rękawiczki, a następnie przekształca je na postać cyfrową.
Autorami układów napędowych, elektroniki sterującej, rękawiczki oraz programu są Sebastian Ulman i Mateusz Knapik, uczniowie klasy 2T2 (technik mechatronik). Konstrukcję mechaniczną ręki podarował uczniom dr Krzysztof Grandys, który wydrukował ją na drukarce 3D, a projekt dofinansowała Rada Rodziców.
Na stoiskach Zespołu Szkół można było także przyjrzeć się pracy drukarek 3D, a uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na pytania.
Dużą atrakcją dla odwiedzających była prezentacja modelu łazika marsjańskiego, którego autorem jest Maciej Machnicki. Pan Maciej opowiedział o samym modelu, a także o historii misji na Marsa. Z podobną uwagą spotkała się prezentacja drona.
Podobnie, jak cztery lata temu, w Dobczycach zagościła strefa dawnych komputerów, które na festiwal przywiozła Fundacja Dawnych Komputerów i Gier. Dla wielu osób była to sentymentalna podróż w czasie. W strefie retro komputerów pojawiły się takie klasyki jak Atari 2600, Commodore 64, Amiga 500, NES czy Nintendo Gamecube. Fani starych gier mogli zaznać prawdziwej rozrywki, grając na takich grach jak: Pac-Man, Super Mario Bros, Donkey Kong i wielu innych. A i dla najmłodszych uczestników była to nie lada gratka.
Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie KAT Dobczyce przy współpracy z Zespołem Szkół w Dobczycach. Imprezę poprowadzili Justyna Dudzik i Mariusz Grzybek (KAT Dobczyce).
Impreza dofinansowana została z budżetu Gminy i Miasta Dobczyce w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej oraz kultury i tradycji, turystyki oraz działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.
Organizację Mistrzostw wsparli nasi przyjaciele i sponsorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, firma Fotocolor, firma Marbud, Turystyczna Podkowa, firma Rogers, firma Intel, firma Elkal, Piekarnia Cukiernia Złoty Kłos, Biuro Rachunkowe Amadeusz, firma Sigma Elektro, Firma Es-System, Rucola Cafe, MGOKiS Dobczyce.
Serdeczne podziękowania dla naszych wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół z technikum mechatronicznego i z liceum ratowniczego.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Myślenice iTV, miesięcznik Sedno, miesięcznik Tapeta, portal internetowy miasto-info oraz DPI Dobczyce.
Na przyszłorocznej, jubileuszowe Powiatowe Mistrzostwa Robotów zapraszamy do Wiśniowej.
(KAT Dobczyce)

no images were found