VI Dobczyckie Zaduszki Muzyczne – Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Blusa

Kolejne Dobczyckie Zaduszki Muzyczne za nami. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa dał nam taką moc i tak wiele radości.
Serdecznie dziękujemy Dobczyce – Urząd Gminy i Miasta za wsparcie finansowe w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie kultury, naszym przyjaciołom i partnerom, firmom: Fotocolor, In-Tel, Elkal, Złoty Kłos, Betoniarnia Marbud, Rucola Caffe, Elster, Turystyczna Podkowa; naszym patronom medialnym: TVP Kraków, Myślenice iTV Powiatowa Telewizja, Radiu Plus, miesięcznikom: Miesięcznik Tapeta i SEDNO, Dziennikowi Polskiemu, Dobczycki Portal Informacyjny DPI.
Dziękujemy MGOKiS Dobczyce oraz wszystkim, którzy pomagali nam w przedsprzedaży biletów: MGOKiS, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, Rucola Cafe, Włodzimierz Juszczak.
Dziękujemy przede wszystkim Wam kochana Publiczności – Wasza obecność i Wasze reakcje utwierdzają nas w przekonaniu, że Zaduszki warto organizować.

Informacje o zespole.

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 35 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów.

Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe.

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland czy występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”.

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Mimo używania wzmacniaczy, wszyscy muzycy korzystają z instrumentów akustycznych. Dlatego grając niezwykle dynamicznie i żywiołowo, zespół gra …. kulturalnie dopasowując zawsze poziom nagłośnienia do warunków akustycznych sali. W trakcie koncertu wszyscy muzycy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w trakcie błyskotliwych partii solowych. Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.

Na koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Często już od początku koncertu słuchacze proszą o swoje ulubione numery. Dlatego nigdy na koncercie nie zabraknie takich numerów jak Szósta zero dwie, Nieznajomy przyjaciel, Ciężki dzień, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker, Chory na bluesa  i wielu innych. W trakcie koncertu Sławek zachęca publiczność do aktywnego udziału: uczy „amerykańskiego” klaskania na 2 i 4, śpiewania chórków zaś kulminacją każdego koncertu jest chóralnie odśpiewany Chory na bluesa. Koncerty znakomicie sprawdzają się nawet przed publicznością, która raczej bluesa nigdy wcześniej nie słyszała, jak np. koncerty plenerowe z okazji dni miasta, festynu itp. Od kilkunastu lat, Nocna Zmiana Bluesa gra około stu koncertów rocznie! Niemal regułą jest, że każdy koncert owocuje ponownym zaproszeniem. Dlatego nie mogą narzekać na brak zainteresowania!

Nocna Zmiana Bluesa ma już trzydzieści pięć lat. Jej koncerty to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues.

Skład zespołu:

Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna

Marek Dąbrowski – gitara akustyczna

Witold Jąkalski – gitara slide

Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa, śpiew

Grzegorz Minicz – perkusja