Nagroda w dziedzinie kultury

Znamy ich z organizacji wielu przedsięwzięć, są z nami podczas koncertów i ważnych wydarzeń jubileuszowych, poświęcają bezinteresownie swój wolny czas na rzecz mieszkańców naszej gminy, oferując swój pomysł i pracę. Są liderami w swoich środowiskach, skupiającymi wokół siebie ludzi, z którymi realizują nawet najśmielsze plany.
Któż z nas nie był choć raz na koncercie noworocznym dobczyckiego Big Bandu, Święcie Ulicy Profesorskiej i Targach Sztuki i Staroci oraz na wielu wystawach i spotkaniach w Galerii ISPINA, które organizuje Stowarzyszenie ISPINA na czele z Elżbietą Kautsch? Kto nie słyszał o Powiatowych Mistrzostwach Robotów, Jarmarku Świątecznym, czy Zaduszkach Muzycznych, Narodowym Czytaniu, organizowanych przez Ankę Stożek wraz ze Stowarzyszeniem KAT? Czy jest też ktoś, komu nie wpadła w ręce Tapeta, której redaktorem naczelnym jest także Ania Stożek? Wśród tego grona jest również Edyta Sewiłło, która w zacisznym kącie biblioteki przez ponad 30 lat troszczy się o księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach i o dobczyckich czytelników. Osoba niezwykle skromna, która wkłada w swoją pracę całe swoje serce. Z jej inicjatywy powstało Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (zbiór starych fotografii), a biblioteka zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek.
To właśnie podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Dobczycach, 19 września, burmistrz Paweł Machnicki wraz z wiceburmistrz Haliną Adamską-Jędrzejczyk, wręczyli nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
Laureatami tegorocznej Nagrody Burmistrza zostali zatem: Elżbieta Kautsch, Anka Stożek i Edyta Sewiłło oraz Big Band Dobczyce. Wyróżnienie za całokształt działalności otrzymało również Stowarzyszenie KAT Dobczyce.
Podczas uroczystości Burmistrz podkreślił, że jesteśmy postrzegani jako gmina, która rozwija kulturę, która dba o sprawy dóbr kultury, jak również o to, by mieszkańcy mieli bezpośredni dostęp do wysokiej klasy oferty imprez kulturalnych i sportowych. Jest to możliwe dzięki aktywnym
mieszkańcom, którzy inspirują do działania i są pełni pomysłów, ale też dzięki temu, że mają wsparcie i przyjazny klimat. Burmistrz podkreślił, jak ważne jest wspieranie się w działaniu i współpraca, które oferują m.in. MGOKiS Dobczyce, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach i samorząd.
Laureaci podziękowali za wyróżnienie i podkreślali, że nagroda ta pozwoli poczuć im się docenionym, da siłę i będzie źródłem inspiracji do kolejnych działań.

Pan burmistrz mówił o tym, że jesteśmy dobrze postrzegani, jako gmina, i że ważni są w tym naszym działaniu ludzie – mówiła podczas uroczystości Anka Stożek – a ja właśnie nad tymi dwoma słowami pragnę się pochylić. Postrzeganie i ludzie. Nie byłoby nas tutaj, nie byłoby tych nagród, gdyby nie ludzie, którzy nas dobrze postrzegają i dostrzegają naszą pracę. Nie byłoby sensu działać, gdyby nie było wspaniałych ludzi, dla których i z którymi warto to wszystko robić. Tym samym Anka Stożek podziękowała osobom, instytucjom, które zgłosiły tegorocznych laureatów do nagród: Pawłowi Piwowarczykowi, dyrektorowi miejskiej biblioteki, Stowarzyszeniu Absolwentów i Sympatyków ZS w Dobczycach, Stowarzyszeniu Ispina oraz MGOKiS Dobczyce. Big Band Dobczyce odebrał Nagrodę Burmistrza w lipcu tego roku podczas koncertu na Dniach Dobczyc. Akcent muzyczny, dodający powagi uroczystości, zapewnili niezawodni nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.
Kapituła złożona z przedstawicieli samorządu i stowarzyszeń: Andrzej Topa (Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach), Małgorzata Dzierwa (Stowarzyszenie Communicare) i Małgorzata Jakubowska (Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Dobczycach) przy ocenie brała pod uwagę kilka kryteriów, przede wszystkim łączenie w działalności kandydata twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dóbr kultury, skalę osiągnięć, znaczenie działalności kandydata dla rozwoju kulturalnego i promocji Gminy i Miasta Dobczyce, wykraczanie działalności kandydata poza obowiązki służbowe i bezinteresowność działalności. (Tekst. M.Gaweł )