Narodowe Czytanie w szkolnej ławie

Początek września jest zawsze niezwykle pracowity dla dobczyckiego Stowarzyszenia KAT. To nie tylko początek szkoły, ale przede wszystkim finał ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której organizatorem w Dobczycach jest właśnie KAT.

W tym roku zaproszeni do czytania goście zmierzyli się z tekstami ośmiu nowel, które wybrane zostały jako lektury wiodące: „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Dymem” Marii Konopnickiej, „Katarynką” Bolesława Prusa, nowelą „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orką” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachemem” Henryka Sienkiewicza, „Sawą” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

W tym roku wybór fragmentów należał do czytających – podzieleni zostali na klasy, a to było niejako ich zadaniem domowym.

W szkolnych ławach, w klasie Pani Profesor Justyny Dudzik, zasiedli: z klasy a (Stowarzyszenie KAT Dobczyce): Zbigniew Dudzik, Anka Stożek, Izabela Wyroba, Wioletta Wyroba; w klasie b (Miejska Biblioteka Publiczna) – Dorota Mistarz, Małgorzata Molendys, Paweł Piwowarczyk, Justyna Szawara; w klasie c (UGiM Dobczyce): Marek Mitko, Antonina Trojan; w klasie d (ZS w Dobczycach): Iwona Puchała, Andrzej Pudlik; w klasie e (SP1 Dobczyce): Katarzyna Nawracaj, Urszula Rokosz; w klasie f (SP 2 Dobczyce): Piotrek Skóra, Beata Ślęczka; w klasie g (Rada Społeczna Miejskiej Biblioteki Publicznej): Iwona Rybiec; w klasie h (Stowarzyszenie Gościniec Kornatka): Maria Dudzik, Jola Ziemba; w klasie i (Stowarzyszenie Ispina): Katarzyna Materek-Reszka, Iwona Urbaniak; w klasie j (Mieszkańcy Gminy Dobczyce): Ewelina Bartnik, Ewa Kołacz, Wiesław Szymoniak.

Jak to w Dobczycach bywa, Narodowe Czytanie i w tym roku było niebanalne. Nie zabrakło dobrego humoru i piosenek, które już po raz drugi ubarwiają spotkania z książką. Oprócz znanych przebojów, publiczność mogła wysłuchać, a nawet spróbować zaśpiewać, specjalnie na tę okazję napisanego tekstu: „Narodowe Czytanie” do muzyki z przeboju Alvaro Solera „Sofia”.

Na tym nie koniec niespodzianek. Z okazji Narodowego Czytania ogłoszony został konkurs plastyczny, w którym wzięły udział dzieci z gminy Dobczyce.
Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach: prace wielkoformatowe i prace A4.
W kategorii wielkich formatów pierwsze miejsce przyznano Kornelii Klimek i Natalii Koral, drugie – Dominice Klimek, trzecie Gabrieli Palonek – wszystkie z SP1 w Dobczycach.
W kategorii prac A4 pierwsze miejsce przyznano Zosi Policht z SP2 w Dobczycach, drugie – Oli Matule, trzecie – Marysi Sternal: obie z SP w Stadnikach.
Wyróżnienia otrzymali: Joanna Matoga, Agata Jeż, Amelia Szczepańska, Filip Sykała, Piotr Stasik, Karol Zborowski – wszyscy z SP1 w Dobczycach; Lena Krupa z SP2 w Dobczycach.
W spotkaniu w RCOS wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkół z klas: 2TG, 3TG, 4TG, którym taka forma czytania lektur bardzo się spodobała.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia – naszym wspaniałym partnerom, z którymi organizujemy niejedno wydarzenie w gminie: Stowarzyszeniu Sympatyków i Absolwentów ZS w Dobczycach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Dziękujemy Urzędowi Gminy za ufundowanie nagród, MGOKiS Dobczyce za udostępnienie pomieszczeń i wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego, Łukaszowi Piwowarczykowi – za obsługę nagłośnienia. Dziękujemy Dyrekcji SP nr 2 w Dobczycach za użyczenie ławek i krzeseł do naszej „szkolnej klasy”.

Akcja Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską. Jej inicjatorem w 2012 roku był Prezydent Bronisław Komorowski. Dobczyce do Narodowego Czytania dołączyły w 2014 roku mierząc się z Trylogią Henryka Sienkiewicza.

Już dzisiaj zapraszamy do Czytania za rok – a tekst wyjątkowy: „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z czytaniem zabierzemy Państwa w niezwykłą podróż.

Stowarzyszenie KAT Dobczyce

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo TUTAJ.