Jarmark Świąteczny – 2012

Choinkę ubierały dzieci – często w asyście rodziców. Sklejały łańcuch, zawieszały ozdoby. Od czasu do czasu pogłaskały sympatyczne kucyki ze „Stajni Cztery Kopyta”, które znacząco kiwały głowami. Na kramach, pod arkadami i namiotami – ozdoby choinkowe, kartki, prace twórców: od aniołków przez biżuterię, ozdoby z bibuły i stroiki. A nad wszystkim unosił się zapach wigilijnych potraw, grillowanych oscypków i pierniczków.Jarmark Świąteczny w Dobczycach cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, ale też spotkał się z zainteresowaniem ze strony twórców, którzy wystawiali swoje wyroby.

Taki prezent pod choinką, w którym widać indywidualną pracę twórcy, wyobraźnię, jest często miłą niespodzianką – mówią członkowie Stowarzyszenia KAT Dobczyce, organizatora tegorocznego Jarmarku Świątecznego, podkreślając że zainteresowanie jarmarkiem było nie tylko wśród twórców z gminy Dobczyce.
Na Jarmarku, oprócz nich, swoje stoiska zaprezentowali też uczniowie Gimnazjum i Zespołu Szkół w Dobczycach. Nie zabrakło Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Ispina” Dobczyce, gdzie mieszkańcy mogli nabyć prace artystów należących do Stowarzyszenia oraz z nim zaprzyjaźnionych. Swoje kartki i pudełka na prezenty zaoferowały odwiedzającym Jarmark uczestnicy warsztatów plastycznych Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.
Świąteczną atmosferę dopełniały: zapach sianka i wspaniała szopka z drewnianymi figurami, którą misternie wykonał Stefan Kopera – wyróżniona podczas konkursu Tradycyjnych Szopek Krakowskich w Krakowie, zapach potraw świątecznych, które na konkurs przygotowało pięć Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Dobczyce i wspaniałe przedświąteczne występy, o które zadbali zaproszeni do udziału w Jarmarku Świątecznym artyści.
Na scenie pojawiły się dzieci z chóru Szkoły Muzycznej I stopnia z Dobczyc. Piosenkę o choince i Mikołaju znała większość z obecnych na Małym Rynku, słychać więc było, że podśpiewywali sobie z małymi chórzystami. Starszy chór – parafialny ze Stadnik, przygotował piękne adwentowe pieśni oczekiwania. Chórem dyryguje Piotr Piwowoński.
Duże wrażenie zrobił występ Warsztatów Terapii Zajęciowej, których podopieczni przygotowali spektakl „Shopping świąteczny …. ale Bożonarodzeniowy”. Było śmiesznie, ale zakończone fragmentem „Listu do ludożerców” Tadeusza Różewicza przyniosło zamierzony efekt – wiele osób skłoniło do refleksji.
Było muzycznie – z Warsztatami Terapii Zajęciowej wystąpił zespół Handy Cap, a tuż po nim – Big Ban Dobczyce z solistami: Piotrem Skórą, Kingą Sędzik i Marią Niewitałą. Big Band ma już swoich wiernych fanów – nie zabrakło ich na Małym Rynku.
Podczas Jarmarku odbył się Konkurs Potraw Świątecznych, w którym wzięło udział pięć Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Dobczyce. Oceniało je jury w składzie: Leszek Kawa (przewodniczący) i Wojciech Baran ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Włodzimierz Juszczak, radny Rady Miejskiej w Dobczycach, Mateusz Brożyna z Hotelu i Restauracji „Podzamcze”, Paweł Bergel wokalista zespołu Hatbreakers. W konkursie pierwsze miejsce zajęło KGW z Rudnika, drugie – KGW z Kędzierzynki, trzecie – KGW z Brzączowic. Wyróżnienia przyznano Kołom Gospodyń Wiejskich z Bieńkowic i z Brzezowej.
Swoje stoisko z kartkami, ozdobami, stroikami i piernikami, miało też Stowarzyszenie KAT – organizator Jarmarku. Tam można było zdobyć los, który brał udział w losowaniu żywych choinek. Podczas Jarmarku odbyła się także zbiórka charytatywna na rzecz Justyny Topy – młodej mieszkanki gminy Dobczyce, która jest podopieczną Fundacji Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Zebrano 1223,78 zł.
Organizatorzy dziękują Gminie Dobczyce, która była partnerem projektu; Gminie Raciechowice za wypożyczenie namiotu, Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu za udostępnienie nagłośnienia, panu Janowi Hartabusowi za wypożyczenie sceny, druhom z jednostki OSP Dobczyce za zabezpieczenie imprezy.
Serdeczne podziękowania dla sponsorów Jarmarku Świątecznego, którymi byli: GS Dobczyce, Sklep Art. Ogród, firma IN-TEL, firma DOBEX, firma E-Mar, firma Wawel S.A., firma Elkal, Sklep Wann Style, sklep FOTOCOLOR Zbigniew Kordula, firma AXEL, firma ROGERS Fashion, firma ELSTER, Piekarnia-Cukiernia „Złoty Kłos”.