Świat arabskich kobiet – spotkanie autorskie z Tanią Valko

Zrozumieć trudno – bo to dwa zupełnie inne światy. Codzienność muzułmanek jest dla nas egzotyczna i przerażająca zarazem. O takiej codzienności opowiadała podczas spotkania z czytelnikami Tanya Valko – autorka bestselerowej arabskiej sagi, która z Dobczycami związana jest sentymentalnie.

Jak opowiadała, do naszego miasta przyjeżdżała kilka lat temu i widzi, jak bardzo – na korzyść – to miasto się zmienia.
Dobczyce wybrałam na spotkanie nieprzypadkowo – mówiła – tutaj tymczasowo mieszkają moi rodzice, mają swój domek. Po raz pierwszy przyjechałam tu na początku lat osiemdziesiątych. Przez te wszystkie lata ta miejscowość niesamowicie się zmieniła. Kiedy po latach tutaj przyjeżdżam, widzę duże zmiany i tak bardzo się cieszę, że tak tutaj jest pięknie, że macie państwo taki urokliwy Rynek. A kiedy weszłam do tej biblioteki – jestem pod ogromnym wrażeniem.
Z dużym uznaniem wyrażała się Tanya Valko także o gimnazjum.
Spotkanie odbyło się w piątek, 16 sierpnia – i mimo długiego weekendu, opowieści Tanyi Valko przyszło posłuchać ponad sześćdziesiąt osób. Przez ponad godzinę autorka m. in. „Arabskiej księżniczki”, opowiadała o życiu w krajach, których kultura znacznie różni się od naszej. Historia jej bohaterek ma swoje źródło w libijskich doświadczeniach autorki.
„Arabską żonę” napisałam pod wpływem wieloletnich doświadczeń z Libii, gdzie żyłam 15 lat – mówiła Tanya Valko – i to nie tylko w polskich kampach. To doświadczenia także ze znajomości z libijskimi przyjaciółmi.
Opowiadała o pierwszych zachwyceniach młodych Europejek, które poznały przystojnych Arabów – i zderzenie z kultur,a o której nie wiedziały nic lub prawie nic. O rozczarowaniach i tragediach, o życiu kobiet, których historie przypominają te znane z kart jej książek. Dzięki temu spotkaniu w jakimś stopniu uczestnicy zrozumieli kulturę krajów arabskich, choć zrozumienie to nie równa się tutaj akceptacji, co wyraźnie akcentowali w swoich pytaniach podczas rozmowy z Tanyą czytelnicy jej książek.
Obecnie Tanya przebywa w Indonezji. W czasie spotkania 20 książek z arabskiej sagi znalazło swoich odbiorców wśród uczestników spotkania. Nasz gość chętnie rozdawał autografy. W księgarniach pojawiła się najnowsza książka Tany Valko: „Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną”. Wkrótce będzie dostępna również w naszej bibliotece.
Organizatorami spotkania z Tanyą Valko byli Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach i Stowarzyszenie KAT Dobczyce.

no images were found