II Jarmark Świąteczny 2013

Konkursy i zabawy gromadziły przy scenie najmłodszych uczestników Jarmarku Świątecznego, który po raz drugi odbył się na Małym Rynku w Dobczycach. Dzieci mogły się wykazać nie tylko zdolnościami manualnymi, tworząc zabawki na choinkę, która trafiła do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach, ale także mogły poczytać, zaśpiewać i wykazać się wiedzą na temat świąt oraz gminy Dobczyce. W tym czasie dorośli mogli porozglądać się po stoiskach, na których twórcy z naszej gminy – ale nie tylko, przygotowali wspaniałe rękodzieła: od zabawek, przez stroiki, bukiety, bombki, rzeźby i płaskorzeźby – po najdrobniejsze ozdoby choinkowe, miód i słodkie wypieki. Dla wielu była to doskonała okazja, by właśnie na tych stoiskach zakupić wyjątkowy prezent gwiazdkowy.

W Jarmarku wzięło udział około 22. twórców. Nie zabrakło stoisk szkolnych i organizacji pozarządowych. Byli z nami: Stowarzyszenie Sympatyków i Absolwentów ZS w Dobczycach, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dobczyc, Zespół Szkół z Dobczyc, Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły z Dziekanowic, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Glichów i Okolic, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Ispina Dobczyce.
Dla najmłodszych konkursy poprowadzili harcerze i zuchy z 10 Myślenickiej Gromady Zuchowej „Mini Kinderki”. Do kącika czytelniczego zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna, natomiast zabawy sprawnościowe przygotował Sportowy Mikołaj – Dawid Wyroba. Niesamowitą frajdę przygotowali dla dzieci także druhowie z jednostki OSP w Dobczycach. Na Rynku można było zwiedzić najnowszy nabytek naszej jednostki – nowoczesny samochód strażacki.
Na scenie zaprezentowali się: Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia z Dobczyc, Pastuszkowie z Dobczyc – następcy Werdebusów i Szopki z lalkami. Przed nimi pracowity okres – przeglądów kolędniczych. W częściowo mikołajkowym nastroju zatańczyły – mimo niskiej temperatury – dziewczęta z dwóch młodszych grup Zespołu Tanecznego INTOX.
Smakowitości świątecznego stołu przygotowały dla uczestników Jarmarku panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Brzączowic i z Kędzierzynki. O tradycjach związanych z tymi wyjątkowymi świętami, jakie były szczególnie charakterystyczne dla naszego regionu, opowiadał Stefan Kopera. Pan Stefan na Małym Rynku zaprezentował także swoją szopkę krakowską, nagradzaną w krakowskich konkursach na tradycyjną szopkę krakowską.
Dla wszystkich uczestników – zarówno młodszych, jak i starszych – dużą radością była wizyta świętego Mikołaja. Rozdawał owoce i składał świąteczno-noworoczne życzenia. Rozlosowano też 10 choinek, ufundowanych przez „Szkółkę drzew i krzewów Piwowarscy” z Kornatki i trzy wieńce bożonarodzeniowe – prezent od Elżbiety Ślęczki-Nowak. Smakowitą kuchnię zapewniła uczestnikom Kawiarnia Rucola Caffe.
Tegoroczny Jarmark Świąteczny, którego organizatorem było Stowarzyszenie KAT Dobczyce, odbył się dzięki wsparciu przyjaciół, sympatyków i sponsorów. Współorganizatorami Jarmarku byli: Stowarzyszenie Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, 10 Myślenicka Gromada Zuchowa „Mini Kinderki” z Dobczyc. Jarmark zorganizowaliśmy przy wsparciu i pomocy: Urzędu Gminy i Miasta z Dobczyc, Stowarzyszenia LGD Turystyczna Podkowa, GS Dobczyce, Axel Malina, firmy Elster z Dobczyc, FotoColor Zbigniew Kordula, „Szkółki drzew i krzewów Piwowarscy” z Kornatki, Jana Lichonia oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach.
W trakcie trwania Jarmarku można było wziąć udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Pierwsza jego część miała miejsce w sobotę, w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

no images were found