Powiatowe Mistrzostwa Robotów

Zmiotka – robot czteroosobowej drużyny z Sieprawia, dosłownie „zmiótł” konkurencję. W Finałach Powiatowych Mistrzostw Robotów pokonał robota GTA V z Pcimia i Pumę z Sieprawia. W sumie na trzech ringach, które stanęły w holu gimnazjum w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym, pojedynek toczyło 16 robotów z trzech gmin: Pcimia, Sieprawia i Dobczyc – gospodarza tegorocznych Mistrzostw.

W zawodach uczestniczyło w sumie 63. dzieci. Zanim konstrukcje z klocków lego stanęły na matach, musiały zostać zarejestrowane. Wtedy też były dokładnie ważone i mierzone, a także sprawdzane pod względem zgodności z regulaminem (sprawdzano np. czy nie są wykonane z niedozwolonych materiałów). Wszystkie roboty przeszły pozytywnie przez tę ostrą selekcję.
Rozgrywki eliminacyjne odbyły się w czterech grupach – wyłonionych po losowaniu. Po ośmiu kolejkach (w sumie 24 walki) poznaliśmy półfinalistów: Zmiotkę, Pumę, GTA V i Szybkich i Wściekłych.
Ostatecznie najlepszym i najzręczniejszym robotem została Zmiotka z Sieprawia, na drugim miejscu – GTA V z Pcimia, na trzecim – Puma z Sieprawia. Czwarte miejsce zajął robot Szybcy i Wściekli z Pcimia.
W przerwie pomiędzy rozgrywkami eliminacyjnymi a półfinałem, swój taniec robotów zaprezentowali uczniowie klasy II, sekcji rytmiki, Szkoły Muzycznej I stopnia. Pod opieką Agnieszki Dajcz przygotowali układ do utworu zespołu Kraftwerk „The Robots”
Mistrzostwa były podsumowaniem zajęć z robotyki, które odbywały się w ramach projektu edukacyjno-sportowego organizowanego przez Stowarzyszenie KAT Dobczyce, dofinansowanego przez State Street. Od listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, która jest partnerem projektu, spotykało się 21. dzieci. Pod okiem Andrzeja Stawowego budowały roboty z klocków Lego Mindstorms, programowały je i przygotowywały się do lutowych Mistrzostw.
Te, Stowarzyszenie KAT przygotowało w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu z Pcimia. Pcimski ośrodek takie zajęcia edukacyjne dla dzieci realizuje już od dawna – zawsze jest tam dużo chętnych, a zainteresowanie nie słabnie.
Rozgrywkom na matach towarzyszyła prezentacja starych komputerów, którą przygotowały Dawne Komputery i Gry. To stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających: zarówno wśród starszych, którzy przypominali sobie, na jakim sprzęcie stawiali pierwsze kroki w świecie komputerów, jak i wśród młodszych, którzy poznawali świat dzieciństwa rodziców. W zakątku Dawnych Komputerów i Gier można było m.in. zagrać w Super Mario Bros czy Pacmana.
W tegorocznych zawodach każdy z zawodników otrzymał nagrodę i dyplom za uczestnictwo – laureaci dodatkowo puchary ufundowane przez GOKiS z Pcimia i dyplomy za I, II i III miejsce.
Fundatorami nagród dla uczestników byli: State Street, Wodociągi Krakowskie, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Stowarzyszenie KAT Dobczyce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu, LGD Turystyczna Podkowa, firma Elkal, firma Fotokolor, Sklep In-Tel, Urząd Gminy i Miasta w Dobczycach, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sieprawu.

no images were found