Wojewódzki Dzień Dziecka z Policją i Strażą Pożarną

Pomagaliśmy przy organizacji 🙂

Dzień Dziecka z Wawelkiem
Po wielu deszczowych dniach, słoneczna niedziela była prezentem na Dzień Dziecka – przede wszystkim dla tych, którzy zdecydowali się spędzić ją na placu zabaw i dobczyckich błoniach przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach. To tutaj, 2 czerwca, odbywał się Wojewódzki Dzień Dziecka z Policją i Strażą Pożarną.
Każde dziecko, niezależnie od wieku mogło znaleźć coś dla siebie. Policja prezentowała swój sprzęt: motor, samochody, łódki ratownicze, broń oraz wyposażenie brygady antyterrorystycznej. Dużą popularnością cieszył się również robot pirotechniczny. Duże wrażenie na zebranych zrobił pokaz wyszkolenia psów policyjnych: 8 owczarków niemieckich i owczarek belgijski, pod opieką policjantów zaprezentowało, za każdym razem skuteczny, atak na pozoranta.
Dla starszych dzieci policjanci przygotowali tor sprawnościowy, wykorzystywany do szkolenia policjantów, tor rowerowy oraz konkursy i quizy dotyczące bezpieczeństwa.
Cały czas dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z sympatyczną maskotką „Wawelkiem” oraz aktorem serialu policyjnego W-11. Mogły zapoznać się z codzienną praca policjantów na służbie i zabrać na pamiątkę swoje odciśnięte na karteczce linie papilarne.
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach zaprezentowali samochody strażackie oraz pokazali akcję ratowniczą przy wydobywaniu osób z wraku samochodu. Można było również przejść szkolenie ratownictwa medycznego, za które uzyskiwało się certyfikat.
Dla najmłodszych uczestników Dnia Dziecka harcerze i nauczycielki: Lucyna Sikora z Gimnazjum i Urszula Ciapa ze Szkoły Podstawowej, oferowali zabawy sprawnościowe. Dodatkową atrakcją był turniej playstation prowadzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dobczycach oraz malowanie twarzy.
Turniej Piłki Siatkowej, który był rozgrywany równolegle w hali sportowej RCOS, wygrała drużyna z SP nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach. II miejsce zajął Zespół Szkół Samorządowych nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej a III – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Gdowie. Poza podium znalazły się: SP z Niegowici, SP z Dobczyc, SP z Nowej Góry.
Miłośnicy rajdów i samochodów sportowych obejrzeli replikę samochodu Janusza Kuliga, którym zdobył tytuł Mistrza Europy. O możliwościach technicznych opowiadał twórca i mechanik Kuliga Maciej Handwerker. Do Dobczyc przyjechali rodzice Janusza Kuliga, którzy swoją obecnością uświetnili Dzień Dziecka. Ponadto odbył się pokaz modeli samochodów zdalnie sterowanych.
Dużą atrakcją, dla dzieci i dla dorosłych, była obserwacja wybuchów na słońcu, którą – dzięki teleskopowi ze specjalnym filtrem – zapewniło Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza z Lubomira w Węglówce. O zjawiskach astronomicznych, które na niebie były, lub będą, opowiadał zainteresowanym kierownik Obserwatorium Lubomir, astronom – Marcin Cikała.
Na scenie nie zabrakło występów artystycznych. Występ przygotowała Szkoła Muzyczna I stopnia z Dobczyc: zaśpiewały dzieci z cyklu sześcioletniego przygotowane przez Agnieszkę Dajcz oraz Big Band, który prowadzony jest przez Łukasza Nędzę. Wystąpiły zespoły działające przy MGOKiS w Dobczycach: mażoretki prowadzone przez Martę Blamowską-Kaję i dziewczęta z Zespołu Tanecznego „Intox”. Zagrała także kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce”, którą prowadzi Józef Maniecki.
Dzień Dziecka był również okazją do podziękowania samym harcerzom, którzy zawsze z ochota włączają się w przedsięwzięcia realizowane przez Urząd Gminy i Miasta Dobczyce. Harcerze otrzymali chustę Klanza, która będzie przez nich wykorzystywana podczas harcerskich imprez i zlotów oraz podkoszulki z logo gminy.
Organizatorzy: Urząd Gminy w Dobczycach oraz MGOKiS w Dobczycach, przewidzieli liczne nagrody i upominki dla dzieci.
Imprezę prowadził dziennikarz motoryzacyjny Radia Kraków – Marcin Koczyba.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty oraz nadinsp. Mariusz Dąbek – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji oraz Marcin Pawlak – Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce.
Podziękowania składamy również sponsorom, dzięki którym zostały ufundowane nagrody. Naszą imprezę wsparli: Bank Spółdzielczy w Dobczycach, Foto Color, Sport Plus, Bank BGŻ, IN-TEL, ELKAL, Spółdzielnia Ogrodnicza Grodzisko, Opti Biznes, Axel, Larkis, Drukarnia Profit Media, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Dobex, Emar, Drukarnia Grafipack, Bętkowski Service, Rogers
Dziękujemy również instytucjom za aktywny udział w programie: Stowarzyszeniu KAT Dobczyce, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, Gimnazjum Jana Pawła II, ZHP, Klubowi Sportowemu Fenix,, Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach.